Pięć sposobów na ekologiczne pozbycie się elektrośmieci
1. Warto dokładnie zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy wydać środki finansowe na nowy telewizor, komputer czy inne urządzenie AGD ? Czy aktualnie posiadane urządzenie jest dla nas wystarczające, a może zaoszczędzone środki jesteśmy w stanie wydać na coś bardziej potrzebnego lub przyjemniejszego albo po prostu odłożyć na przyszłe wydatki.
2. Jeśli nasz stary sprzęt jeszcze działa to można rozważyć przekazanie go komuś z rodziny lub znajomych albo wystawienie na sprzedaż/oddanie na jednym z portali internetowych. W każdym z większych miast znajdują się również komisy lub sklepy charytatywne, które przyjmują tego typu urządzania do sprzedaży/wymiany. Sprawny, choć może nie posiadający już wszystkich najnowszych funkcji telewizor sprzed kilka lat może stać się ozdobą hostelu lub mieszkania na wynajem.
3. Przy zakupie nowego urządzenia elektronicznego można zgodnie z prawem bezpłatnie oddać zużyte urządzenie np. przy zakupie nowego telewizora można oddać stary telewizor. Warto dopytać się o szczegóły sprzedawcy, aby skorzystać z tego rozwiązania. Zwykle oddajemy sprzęt w proporcji jeden stary egzemplarz za jeden zakupiony.
4. Zwykle drobne elektrośmieci (baterie, świetlówki, drobny sprzęt AGD) możemy bezpłatnie oddać w większości sklepów z urządzeniami RTV-AGD lub supermarketów. Zwykle w okolicy kasy znajdują się pojemniki na tego typu odpady. Czasami niektóre przedszkola, szkoły lub urzędy również organizują zbiórkę baterii. Zużyte akumulatory (np. samochodowe) zwykle można także korzystnie sprzedać w lokalnym punkcie skupu surowców wtórnych.
5. Jeśli posiadamy duży sprzęt AGD to możemy skorzystać z bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu. Wówczas wystarczy zadzwonić na infolinię (np. 22 22 333 00) lub wypełnić formularz na stronie internetowej i umówić się na bezpłatny odbiór. Warto podkreślić, że usługa obejmuje również wyniesienie urządzenia z mieszkania lub piwnicy. Wiele miejscowości organizuje również cykliczne akcje odbioru elektrośmieci od swoich mieszkańców.
Pamiętajmy, że sprzęt RTV-AGD jest zbudowany z cennych surowców wtórnych np. złota, srebra, miedzi, cynku, palladu, ołowiu, manganu i żelaza. Odzyskanie tych surowców pozwoli na ograniczenie ich wydobycia z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń. Dodatkowo w urządzeniach znajdują się substancje szkodliwe (np. czynnik chłodzący w lodówkach), które powinny być w bezpieczny sposób zutylizowane. Dlatego zachęcamy Was do przejrzenia podwórek, piwnic i strychów. Być może znajdziemy tam zapomniane urządzenie, które czeka na drugą młodość lub po prostu chce przejść do krainy szczęśliwych elektrośmieci 😉