Vademecum zimowego dokarmiania ptaków
Pierwszy śnieg za oknem to dla wielu miłośników przyrody sygnał, że można rozpocząć dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół. Karmnik możemy porównać do małej gospody, a my jako odpowiedzialni gospodarze musimy zadbać zarówno o ilość jak i jakość podawanych dań. Tym bardziej, iż gusta naszych gości (ptaków) są bardzo różne. Co powinniśmy zatem podać na stół? Jak pomóc, a nie zaszkodzić? Prezentujemy kilka porad w tym zakresie:
- Na karmnik powinniśmy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Ptaki muszą mieć do niego łatwy dolot i zapewnioną drogę ucieczki.
- Karmnik powinien mieć duży skośny dach chroniący wnętrze przed opadami i wilgocią.
- Dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć nie wcześniej niż po pierwszych opadach śniegu, a zakończyć w czasie odwilży, przy dodatnich temperaturach.
- Pokarm musi być zawsze świeży. Nie może być zepsuty, spleśniały, ani też solony.
- Utrzymujmy czystość w karmniku, regularnie usuwając z niego niezjedzone resztki pokarmu i odchody ptaków.
- W menu preferujemy ziarna zbóż np. słonecznika, konopi, prosa, pszenicy czy owsa.
- Nie zapominajmy również o wodzie np. w formie poidełka.
Pamiętajmy, że ptaki doskonale sobie radzą same i każde uzależnianie ich od podawanego przez człowieka pokarmu wiąże się dla nich z pewnym ryzykiem, a dla nas z odpowiedzialnością. Jednak w okresie srogich zim, z długo zalegającą pokrywą śnieżną, ptakom trudno jest zdobyć pokarm w naturalnym środowisku. Przygotowując dla nich pokarm dostarczamy im dodatkowe zapasy energii, których bardzo potrzebują w tym trudnym okresie.
Źródło: Rafał Śniegocki, Vademecum dokarmiania ptaków, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Link do artykułu.
Przestrzegajmy tych zasad – to gwarancja zdrowia naszych skrzydlatych przyjaciół !!!